Kapcsolat

Időpontfoglalás

Helpdesk

Informatikai hálózatépítés: kábelek húzása vagy eszközök javítása? – Tegyük tisztába a szakmákat!

informatikai hálózatépítés vagy rendszergazda? | it.hu

Miért keverednek a fogalmak az IT hálózatépítés terén?

Az informatikai hálózatépítés világában meglepően sok a félreértés a különböző szakmai szerepkörökkel kapcsolatban. Ennek oka, hogy eltérő módon nevezik meg ezeket a munkaköröket a hivatalos foglalkozási osztályozásban (FEOR), a szakképzési jegyzékben és az álláshirdetésekben. Gyakran álláskeresők, tanulók, cégen belüli dolgozók, sőt még kormányhivatalok is összekeverik ezeket a szakmákat – nem azért, mert ők figyelmetlenek, hanem mert a kategóriák nincsenek egyértelműen definiálva.

Egy további gyakori félreértés az Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus képzéssel kapcsolatos. Sokan azt hiszik, hogy ez a szakma hálózatszerelést takar, pedig a tanulók itt nem fizikai hálózatépítést vagy kábelezést végeznek, hanem jellemzően rendszerek, szerverek, alkalmazások felügyeletével, konfigurálásával, frissítésével foglalkoznak. Bár a képzés során tanulnak a hálózati alapismeretekről, ez nem egyenlő a terepi hálózatépítő munkával. A félreértés gyakran a képzés nevéből fakad, és pályaválasztáskor félrevezető lehet.

Mielőtt belevágnánk…

Az informatikai hálózatépítés világában nemcsak a technológia változik gyorsan, hanem a szakmákkal kapcsolatos fogalmak is gyakran félrecsúsznak. Tapasztalataink szerint sok tanuló, pályaválasztó, sőt, még HR-es és munkaadó is bizonytalan abban, pontosan milyen feladatkört takar egy-egy IT-szakma. Most segítünk rendet tenni: bemutatjuk a leggyakrabban összekevert területeket, hivatalos forrásokkal, konkrét feladatkörökkel és álláspiaci példákkal.

Távközlési technikus

FEOR: 7342
KKK-azonosító: 5 0732 05 01
Feladatköre: A klasszikus értelemben vett hálózatépítő szakember. Fizikailag kiépíti az adatátviteli hálózatokat: kábelcsatornákat, rack szekrényeket szerel, UTP/FTP kábeleket húz be, végpontokat alakít ki, optikai vagy ethernet hálózatot telepít. A munkavégzés jellemzően irodaházakban, gyártócsarnokokban, padlásterekben vagy aknákban zajlik.
Képzési forma 2025-ben: Technikumi képzés (nappali vagy duális), érettségi utáni szakképzés.
Betölthető munkakörök: hálózatépítő technikus, telepítő szerelő, informatikai kábelező, strukturált hálózati szerelő.

Informatikai rendszerüzemeltető

FEOR: 7342
PK-szám: 06134002
Feladatköre: Munkaállomásokat és szervereket állít be, hálózati kapcsolatokat konfigurál, IT hibákat kezel helyben vagy távolról, frissítéseket végez. Bár a FEOR azonos a hálózatépítőével, a munka jellege eltér: kevés vagy semennyi fizikai szerelést nem tartalmaz.
Képzési forma 2025-ben: Technikumban (nappali), érettségi utáni képzésben, felnőttképzési rendszerben tanulható.
Betölthető munkakörök: rendszergazda-asszisztens, hálózati technikus, informatikai karbantartó, helpdesk munkatárs, IT szervizes.

Elektronikai műszerész

FEOR: 7429
PK-szám: 06134001
Feladatköre: Hálózati eszközök – például routerek, switchek – diagnosztikája, karbantartása, alkatrészek cseréje, forrasztás, javítás. Munkája zömmel műhelyben vagy üzemi környezetben történik.
Képzési forma 2025-ben: Technikumi (nappali vagy esti), érettségi utáni képzés, felnőttképzés.
Betölthető munkakörök: eszközkarbantartó, elektronikai javító technikus, üzemi műszerész, berendezésszerelő.

Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus

FEOR: 3139
PK-szám: 06134003
Feladatköre: Operációs rendszerek, szoftverek, alkalmazások konfigurálása, frissítése, mentések, jogosultságok kezelése. Nem végeznek fizikai hálózatépítést, csak a logikai, rendszerszintű működtetés tartozik a feladatkörükbe.
Képzési forma 2025-ben: Technikumban (nappali), érettségi utáni vagy esti tagozaton, valamint céges belső továbbképzésként.
Betölthető munkakörök: IT rendszergazda, alkalmazásgazda, ügyviteli szoftverüzemeltető, kisvállalati informatikai rendszergazda.

Miért fontos a pontos megnevezés?

A munkaadók és a jelentkezők közötti félreértés gyakran abból adódik, hogy „informatikai hálózatépítő” címszó alatt mást ért a két fél. Ezért fontos, hogy a munkakör pontosan le legyen írva: fizikai hálózatkiépítés vagy szoftveres üzemeltetés? Ugyanez igaz a szakképzésben tanulókra, pályaválasztókra is: ha valaki nem tudja, pontosan mi tartozik egy munkakörbe, rosszul választhat.

A FEOR, KKK és PK számok pontos feltüntetése nemcsak az oktatási intézmények, hanem a cégek és a tanulók számára is segít eligazodni a szakmák között.

Álláspiaci megnevezések a gyakorlatban

A különböző szakmák az álláshirdetésekben gyakran más néven szerepelnek, mint ahogyan a hivatalos képzési rendszerben hivatkoznak rájuk. Ez is hozzájárulhat a félreértésekhez.

  • Távközlési technikus – gyakori álláspiaci elnevezések: hálózatépítő technikus, strukturált hálózati szerelő, informatikai kábelező, optikai hálózatépítő, LAN/UTP szerelő.
  • Informatikai rendszerüzemeltető – gyakori elnevezések: IT rendszergazda, helpdesk technikus, hálózati technikus, IT support munkatárs, informatikai asszisztens.
  • Elektronikai műszerész – gyakori elnevezések: elektronikai technikus, szerviztechnikus, műszerész, hálózati eszköz karbantartó.
  • Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus – gyakori elnevezések: alkalmazásgazda, IT koordinátor, informatikai ügyintéző, szoftverüzemeltető, rendszeradminisztrátor.

Külső források a témában

Aki még mélyebben belemerülne a szakképzések, szakmai követelmények és munkakörök világába, az alábbi hivatalos forrásokat érdemes átnézni:

Összegzés

  • A Távközlési technikus végzi a fizikai hálózatépítést: kábelezést, szerelést, csatlakozók telepítését. Képzése technikumban zajlik, és terepi munkára képez.
  • Az Informatikai rendszerüzemeltető szoftveresen felügyeli és konfigurálja a rendszereket, hibákat kezel. Technikumban és felnőttképzésben tanulható.
  • Az Elektronikai műszerész hálózati eszközöket javít – jellemzően műhelyben. Gyakorlati technikai szakma.
  • Az Informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikus alkalmazásokat és rendszereket konfigurál, nem épít hálózatot. Adminisztratív-üzemeltető irányultságú.

Legalább négy különálló szakmáról beszélünk, melyek gyakran félreértések forrásai. A képzési forma, a pontos munkaköri elnevezés és a feladatkör egyértelmű leírása segít tisztábban látni.

A cégvezetőknek, HR-eseknek és pályaválasztóknak is érdemes időt szánni a fogalmak pontosítására. A közérthető, de szakmailag precíz kommunikáció hozzásegít mindenkit a jobb döntésekhez – bármelyik oldalon áll is.

Az it.hu-nál mi évtizedes tapasztalattal foglalkozunk hálózatépítéssel – fizikai kiépítéssel és konfigurációval is. Ha olyan partnert keresel, aki érti a különbségeket és valódi megoldást ad, fordulj hozzánk bizalommal. Emellett teljes körű IT rendszergazda szolgáltatást is nyújtunk – legyen szó karbantartásról, hibaelhárításról, hálózatmenedzsmentről vagy felhasználói támogatásról.

Ismerd meg szolgáltatásainkat!

it.hu